CMYK Nedir RGB Nedir Pantone Nedir? | Mega Basım
6691
post-template-default,single,single-post,postid-6691,single-format-standard,edgt-cpt-2.0.1,mikado-core-2.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,homa-ver-3.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,no_animation_on_touch,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive
CMYK RGB Pantone Nedir

CMYK nedir? RGB nedir? PANTONE nedir?

Mega Basım uzman ekibi CMYK, RGB ve Pantone Yazıyor …

 

CMYK nedir RGB nedir Pantone nedir?

Grafik tasarım alanında, cüretkar grafik tasarımcılar ve sayfa operatörleri için en önemli kavramlardan bazı renkler. Dijital baskı veya ofset baskıda iş bastıran baskı CMYK, Pantone ve RGB renkler hakkında bilgi sahibi olmak istenir. Bu kavramları iyi bilmeyen tasarımcının baskısını hazırladığı istediği sonuçları alması mümkün değildir. O zaman nedir bu CMYK ya da Pantone veya RGB diyorsunuz? Niye bu kadar önemli?

 

 

CMYK mı RGB mi baskıda hangi rengi kullanmalıyız?

Tasarımını hazırladığınız size hangi mecrada basılacağı sizin tasarımınızda renk ayarınızı da belirler. Dijital baskıda RGB renk, ofset baskıda CMYK renkleri kullanılır. Şimdi CMYK ve RGB renk tanımlarına bakalım.

 

 

CMYK nedir? Nerede kullanılır?

CMYK, rengi 4 ifade eder. C: Çam göbeği, M: Eflatun, Y: Sarı ve K: Siyah (Anahtar) renginin kısaltmasıdır. K ifadesindeki B değil de K harfi kullanılıyor neden konusunu ise şöyle açıklayabiliriz. Baskıda Black yani siyah renk anahtar renktir. O yüzden Key ifadesi kullanılmıştır.

 

Cyan mavi, Eflatun pembe, Sarı sarı, K ise siyaha karşılık gelir dilimizde. Ofset baskı dediğimiz matbaa baskılarında CMYK renklerde kullanılır. Baskıda kullanılan renklerden biri de Pantone dediğimiz renklerdir. RGB renklerden sonra ondan da bahsedeceğiz.

 

Büyük adetli işlerinizde ofset baskıyı tercih ederiz. Çünkü matbaada bastıracağınız bin adet ve üzeri işler dijital baskıya göre daha uygun olur. Günümüz dijital baskı teknolojisi yüksek adetli işlerde çözüm alternatifi olmamasına rağmen rekabet teknolojiyle dijital baskı ve ofset baskı arasındaki rekabet artacak gibi gözüküyor.

 

CMYK RGB PANTONE RENK NEDİR

RGB nedir? Nerede kullanılır?

RGB, 3 rengi ifade eder. Kırmızı (Kırmızı), Yeşil (Yeşil) ve Mavi (Mavi) renklerden oluşan renk uzayıdır. RGB renkler dijital baskıda kullanılır. Günümüzde monitörlerde, LCD ekranlarda, tarayıcılarda, fotoğraf makinelerinde kullanılan renk modudur.

 

Hazırladığınız tasarım her ne kadar CMYK gelişmekte olduğu için bilgisayar ekran RGB renk değişimi için baskıda birebir aynı gelmeyebilir. Ekranlar bize parlak gösterir ve baskısı aldığınız iş o kadar parlak çıkmayabilir. Bu dijital baskı içinde bu geçerlidir. Baskıda kullanacağınız rengin yanı sıra kullanılan kağıtta o derece önemlidir.

 

Az adetli işlerde dijital baskı yapan dışarı tercih ederiz. Bunun en büyük sebebi maliyettir. Matbaalar az adetli işleri basmadığı için dijital baskı dışarı ile çözüm sağlarız.

 

RGB ve CMYK renk modları arasında en büyük fark, RGB ile elde edilen renklere ışığında katılmasıdır. CMYK ile yapılan baskılarda ise renkler, 4 rengin ile elde edilir.

 

 

Pantone nedir? Nerede kullanılır?

Pantone renk nedir sorusu en çok merak edilen konulardan biri. Pantone bir renk kataloğudur. Baskı dünyasında renklere belli standartlar getiren Pantone Renk Katalogları özellikle işlerde kullanılır. Firmalar logoları, kurumsal evrakları, katalogları için kuruma uygun bir renk belirler ve o renklerin onun matbaada hatasız bir şekilde basılması ister. Bunun en bilinen yol Pantone renklerin içinde kodlanmıştır.

 

Pantone Nedir

Pantone için şöyle diyebiliriz; nasıl ki ingilizce dünya için evrensel bir dil ise baskı sektöründe Pantone renkler evrensel bir dildir.

 

Pantone renk kataloğunda onun bir rengin formülle anlatılmış, yüzdelik değerlerle renklerin nasıl oluşturulacağı belirtilmiştir. Eger kurumsal bir renginiz olsun bunu mutlaka Pantone kataloglarından seçmelisiniz.

 

Mega Basım, baskı kalitesi ve renk yönetimi ile tasarımlarınızı mükemmele yakın bir sonuçla üretiyor. Renk ve baskı ile ilgili her türlü sorunuz için bize iletişim sayfamızdan bize ulaşın.EnglishGermanRussiaSaudi Arabia