CMYK Nedir RGB Nedir Pantone Nedir? | Mega Basım
6691
post-template-default,single,single-post,postid-6691,single-format-standard,edgt-cpt-2.0.1,mikado-core-2.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,homa-ver-3.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,no_animation_on_touch,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive
CMYK RGB Pantone Nedir

CMYK NEDİR RGB NEDİR PANTONE NEDİR?

CMYK Nedir RGB Nedir Pantone Nedir?

Grafik tasarım alanında çalışan, üreten grafik tasarımcılar ve sayfa operatörleri için en önemli kavramlardan biridir renkler. Dijital baskı veya ofset baskıda iş bastıran sektör çalışanları CMYK, Pantone ve RGB renkler hakkında bilgi sahibi olmak zorundadır.

 

Bu kavramları iyi bilmeyen tasarımcının baskısını hazırladığı çalışmadan istediği sonuçları alması mümkün değildir. O zaman nedir bu CMYK ya da Pantone veya RGB diyorsunuz? Niye bu kadar önemli?

 

CMYK mı RGB mi Baskıda Hangi Rengi Kullanmalıyız?

Tasarımını hazırladığınız çalışmanın hangi mecrada basılacağı sizin tasarımınızda renk ayarınızı da belirler. Dijital baskıda RGB renk, ofset baskıda CMYK renkleri kullanılır. Şimdi CMYK ve RGB renk tanımlarına bakalım.

 

CMYK Nedir? Nerede Kullanılır?

CMYK, 4 rengi ifade eder. C: Cyan, M: Magenta, Y: Yellow ve K: Black (Key) renginin kısaltmasıdır. K ifadesindeki neden B değil de K harfi kullanılıyor konusunu ise şöyle açıklayabiliriz. Baskıda Black yani siyah renk anahtar renktir. O yüzden Key ifadesi kullanılmıştır.

 

Cyan mavi, Magenta pembe, Yellow sarı, K ise siyaha karşılık gelir dilimizde. Ofset baskı dediğimiz matbaa baskılarında CMYK renkler kullanılır. Baskıda kullanılan renklerden biri de Pantone dediğimiz renklerdir. RGB renklerden sonra ondan da bahsedeceğiz.

 

Büyük adetli işlerinizde ofset baskıyı tercih ederiz. Çünkü matbaada bastıracağınız bin adet ve üzeri işler dijital baskıya göre daha uygun maliyetli olur. Günümüz dijital baskı teknolojisi yüksek adetli işlerde çözüm alternatifi olmamasına rağmen gelişen teknolojiyle beraber dijital baskı ve ofset baskı arasındaki rekabet artacak gibi gözüküyor.

 

CMYK RGB PANTONE RENK NEDİR

RGB Nedir? Nerede Kullanılır?

RGB, 3 rengi ifade eder. Red (Kırmızı), Green (Yeşil) ve Blue (Mavi) renklerden oluşan renk uzayıdır. RGB renkler dijital baskıda kullanılır. Günümüzde monitörlerde, LCD ekranlarda, tarayıcılarda, fotoğraf makinelerinde kullanılan renk modudur.

 

Hazırladığınız tasarımları her ne kadar CMYK modunda çalışıyor olsak da bilgisayar ekranı RGB renk formatında olduğu için baskıda birebir aynı renkleri göremeyebiliriz. Ekranlar bize renkleri daha parlak gösterir ve baskısı aldığınız iş o kadar parlak çıkmayabilir. Bu dijital baskı içinde bu geçerlidir. Baskıda kullanacağınız rengin yanı sıra kullanılan kağıtta o derece önemlidir.

 

Az adetli işlerde dijital baskı yapan yerleri tercih ederiz. Bunun en büyük sebebi maliyettir. Matbaalar az adetli işleri basmadığı için dijital baskı yerleri ile çözüm sağlarız.

 

RGB ve CMYK renk modları arasında en büyük fark, RGB ile elde edilen renklere ışığında katılmasıdır. CMYK ile yapılan baskılarda ise renkler, 4 rengin karışımı ile elde edilir.

 

Pantone Nedir? Nerede Kullanılır?

Pantone renk nedir sorusu en çok merak edilen konulardan biri. Pantone bir renk kataloğudur. Baskı dünyasında renklere belli standartlar getiren Pantone Renk Katalogları özellikle kurumsal işlerde kullanılır. Firmalar logoları, kurumsal evrakları, katalogları için kuruma uygun bir renk belirler ve o renklerin her matbaada hatasız bir şekilde basılmasını ister. Bunun içinde en bilinen yol Pantone renklerin kullanılmasıdır.

 

Pantone Nedir

Pantone için şöyle diyebiliriz; nasıl ki ingilizce dünya için evrensel bir dil ise baskı sektöründe de Pantone renkler evrensel bir dildir.

 

Pantone renk kataloğunda her bir rengin değeri formülle anlatılmış, yüzdelik değerlerle renklerin nasıl oluşturulacağı belirtilmiştir. Eğer kurumsal bir renginiz olsun istiyorsanız bunu mutlaka Pantone kataloglarından seçmelisiniz.

 

Mega Basım, baskı kalitesi ve renk yönetimi ile tasarımlarınızı mükemmele yakın bir sonuçla üretiyor. Renk ve baskı ile ilgili her türlü sorunuz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.EnglishGermanRussiaSaudi Arabia