Tasarımınız baskıya uygun şekilde hazır mı? | Mega Basım
6680
post-template-default,single,single-post,postid-6680,single-format-standard,edgt-cpt-2.0.1,mikado-core-2.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,homa-ver-3.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Tasarımınız baskıya uygun şekilde hazır mı?

Tasarımınız Baskıya Uygun Mu

Tasarımınız baskıya uygun şekilde hazır mı?

Birçok firma ya da grafik tasarımcının üretildiği karşılaştığı sorunlardan biri de tasarımı bitmiş yoğunlaşabilir baskı sının doğru renkl erle basılmaması. Bu sorunun neden kaynaklandığını sorduğumuzda genelde cevap Olarak matbaa nın isini düzgün yapmaması gösterilir.

 

Peki gerçekte böyle mi? Bu soruyu matbaaya sorduğunuzda gönderilen da işin baskıya uygun çalışılmadığını söyleyebilirim.

 

Bu haftaki yazımızda tasarımı baskıya nasıl doğru bir şekilde hazırlayabileceğinizi anlattık.

Tasarımda renkler baskıya uygun mu?

 • Bir tasarımı bitirdiğimizde çalışmamız ofset baskı tekniğiyle basılacaksa renklerimiz mutlaka CMYK oluşturulmalıdır. Eğer Pantone yani ekstra renk kullandıysak bu renk Spot Renk olarak belgemizde kaydedilmeli.
 • RGB dijital baskı işlerimizde kullanabiliriz.
 • Eğer çalışmalarınızda siyah renk var ise bunu K: 100 olarak kullanmalı (metinlerde) veya siyahın daha doygun ve canlı çıkmasını istiyorsak başlıklarda CMYK değerini C: 40 M: 30 Y: 30 K: 100 kullanın.
 • Eğer gri tonlar kullandıysanız siyahın tramlarını kullanabilirsiniz K: 30 gibi.

Çalışmanızınüsünü ve taşma payını doğru şekilde ayarladınız mı?

 • Tasarımınızı baskıya gönderirken ölçüsünü mutlaka kontrol edin.
 • Çalışmanızda taşma payını en az 3 mm olarak ayarlı unutma unutmayın. Taşma payı verilmeden tasarımlarda baskı sonrası istenemeyen ortaya çıkabilir.

Kullandığınız fotoğrafların başındakiler ne olmalı?

 • Çalışmalarınızda fotoğrafların çözünürlükleri 300 DPI olarak ayarlanmalı.
 • Adobe Photoshop programında 300 DPI olarak ayarladığınız görseli Adobe Indesign veya Adobe Illustrator programında kullanırken% 100 karıştırmaya dikkat edin.
 • Yazı% 100 ölçekten daha büyük bir yazı% 250 gibi yazılarda DPI değerleri düşer ve baskıda sorun yaratır.

Matbaaya tasarım çalışmanız hangi dosya gönderilmeli?

 • Tasarımınızın hazır olduğu matbaaya çalışmanızı PDF olarak göndermenizdir. Bir işi bakıya hazırlarken baskı yapılacak matbaanın pdf dersleri. Tasarımınız bittiğinde matbaanız belli ise onlardan pdf başkası isteyin. Bu şekilde daha doğru bir baskı pdfi hazırlamış olabilirsiniz.
 • Tasarımınızı pdf olarak orijinal dosya olarak gönderecekseniz çalışmanızı paketlediğinizde (paket) klasörünüzde font ve link dosyalarının kontrol edin.
 • Tasarımlarınızı özellikle, poster gibi tasarımlarınızı fontlarını kapatmayı (ana hatlar oluşturma), dönüştürmeyi unutmayın.

 

Doğru Renk Kullanımı

Yazılan çalışmalarınızda varak, gofre ve lak tarzı çalışmalar yaptıysanız alana birebir doğru oturttuğundan emin olun.

 

Çok sayfalı bir çalışıyorsanız dergi gibi doğru sayfa numaralandırma yapıp yapmadığınızı kontrol edin.

 

Söyleşi saydığımız bu çekici tasarımınızı büyük ölçüde doğru bir sekmedeya olursunuz. Ama yine de yüzde yüz hazır diyemeyiz. Bunu en doğru şekilde yapmanın yolu renk yönetimi olan bir matbaa ile çalışmak. Yanlış kullandıkları renk profillerini programlarınıza uyarlamak. Ekranlarınızda matbaanın adı şekilde optimize etmek.

 

Mega Basım renk seçimi yapmakta ise seçmek doğru baskı sonuçları alıyor. Yılların getirdiği deneyim ve en yeni baskı teknolojileri kullanan matbaamız size baskı mükemmel baskılar. Konuyla ilgili olarak bize iletişim sayfamızdan ulaşabilir, aklınızda soruları cevaplandırabiliriz.

Tasarım Baskı UygunluğuEnglishGermanRussiaSaudi Arabia
Open chat