Tasarımınız Baskıya Uygun Şekilde Hazır Mı? | Mega Basım
6680
post-template-default,single,single-post,postid-6680,single-format-standard,edgt-cpt-2.0.1,mikado-core-2.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,homa-ver-3.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

TASARIMINIZ BASKIYA UYGUN ŞEKİLDE HAZIR MI?

Tasarımınız Baskıya Uygun Mu

TASARIMINIZ BASKIYA UYGUN ŞEKİLDE HAZIR MI?

Birçok firma ya da grafik tasarımcının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri de tasarımı bitmiş çalışmanın baskısının doğru renklerle basılmaması. Bu sorunun neden kaynaklandığını sorduğumuzda genelde cevap olarak matbaanın işini düzgün yapmaması gösterilir.

 

Peki gerçekte böyle mi? Bu soruyu matbaaya sorduğunuzda onlar da gönderilen işin baskıya uygun çalışılmadığını söyleyebilir.

 

Bu haftaki yazımızda tasarım çalışmasını baskıya nasıl doğru bir şekilde hazırlayabileceğinizi anlattık.

Tasarımda Kullandığınız Renkler Baskıya Uygun Mu?

 • Bir tasarımı bitirdiğimizde çalışmamız ofset baskı tekniğiyle basılacaksa renklerimiz mutlaka CMYK modunda olmalıdır. Eğer Pantone yani ekstra renk kullandıysak bu renk Spot Renk olarak belgemizde kaydedilmeli.
 • RGB renkleri dijital baskı işlerimizde kullanabiliriz.
 • Eğer çalışmalarınızda siyah renk var ise bunu K: 100 olarak kullanmalı (metinlerde) veya siyahın daha doygun ve canlı ve parlak çıkmasını istiyorsak örneğin başlıklarda CMYK değerini C:40 M:30 Y:30 K:100 kullanın.
 • Eğer gri tonlar kullandıysanız siyahın tramlarını kullanabilirsiniz K: 30 gibi.

Çalışmanızın Ölçüsünü ve Taşma Payını Doğru Şekilde Ayarladınız Mı?

 • Tasarımınızı baskıya gönderirken ölçüsünü mutlaka kontrol edin.
 • Çalışmanızda taşma payını en az 3 mm olarak ayarlamayı unutmayın. Taşma payı verilmeden gönderilen tasarımlarda baskı sonrası istenemeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Kullandığınız Fotoğrafların Çözünürlükleri Ne Olmalı?

 • Çalışmalarınızda kullandığınız fotoğrafların çözünürlükleri 300 DPI olarak ayarlanmalı.
 • Adobe Photoshop programında 300 DPI olarak ayarladığınız görseli Adobe Indesign veya Adobe Illustrator programında kullanırken %100 ölçekte kullanmaya dikkat edin.
 • Görseller %100 ölçekten daha büyük bir şekilde kullanıldığında örneğin %250 gibi kullanımlarda görselin DPI değeri düşer ve baskıda sorun yaratır.

 

Matbaaya Tasarım Çalışmanız Hangi Dosya Formatında Gönderilmeli?

 • Tasarımınızın hazır olduğu durumlarda matbaaya çalışmanızı PDF olarak göndermeniz tercih sebebidir. Bir işi bakıya hazırlarken baskı yapılacak matbaanın pdf ayarlarını kullanmanızı öneriyoruz. Tasarımınız bittiğinde eğer matbaanız belli ise onlardan pdf ayarlarını isteyin. Bu şekilde daha doğru bir baskı pdfi hazırlamış olabilirsiniz.
 • Tasarımınızı pdf olarak değil orijinal dosya olarak gönderecekseniz çalışmanızı paketlediğinizde (package) klasörünüzde font ve link dosyalarının olduğunu kontrol edin.
 • Tasarımlarınızı özellikle broşür, poster gibi tasarımlarınızın fontlarını kapatmayı (create outlines), convert etmeyi unutmayın.

 

Doğru Renk Kullanımı

 

Bunların dışında eğer çalışmalarınızda varak, gofre ve lak tarzı çalışmalar yaptıysanız bunların uygulanacak alana birebir doğru oturtuğundan emin olun.

 

Çok sayfalı bir doküman çalışıyorsanız katalog veya dergi gibi doğru sayfa numalandırma yapıp yapmadığınızı kontrol edin.

 

Yukarıda saydığımız bu özelliklere dikkat ettiğiniz takdirde tasarımınızı büyük ölçüde doğru bir şekilde baskıya hazırlamış olursunuz. Ama yine de yüzde yüz hazır diyemeyiz. Bunu en doğru şekilde yapmanın yolu renk yönetimi olan bir matbaa ile çalışmak. Onların kullandıkları renk profillerini programlarınıza uyarlamak. Ekranlarınızın renk ayarlarını matbaanın kullandığı şekilde optimize etmek.

 

Mega Basım renk yönetimi konusunda müşterilerine destek vererek en doğru şekilde baskı sonuçları alıyor. Yılların getirdiği deneyim ve en yeni baskı teknolojileri kullanan matbaamız size baskı konusunda mükemmel sonuçlar sağlıyacaktır. Konuyla ilgili olarak bize iletişim sayfamızdan ulaşabilir, aklınızdaki soruları cevaplandırabiliriz.

Tasarım Baskı UygunluğuEnglishGermanRussiaSaudi Arabia